Navdih
Velika noč ali Vuzem ter njene predkrščanske prvine
- 15. aprila, 2022
- Posted by: Ursa
- Category: Staroverstvo Ustvarjalnost

Velika noč je v krščanskem svetu najpomembnejši in najstarejši verski praznik, ki je bil na Slovenskem, podobno kot drugod, vedno tudi ljudski (pomladni) praznik. Z njim so bili trdno povezani ljudsko verovanje, šege, stare navade, predstave in pojmovanja, ki so v dobršni meri preživeli in se, predvsem na podeželju, ohranili do današnjih dni. Ob cerkvenem obredju in raznih izrazih ljudske pobožnosti, se je do danes ohranilo veliko arhaičnih prvin, ki spremljajo velikonočno obdobje. Ob mlajših krščanskih simbolih so namreč nekateri velikonočni izjemno stari in hkrati univerzalni.
Velika noč se praznuje na nedeljo po prvi spomladanski polni luni. Uvaja jo štiridesetdnevni post, ki vsebuje marsikatero arhaično prvino;
Belokranjci bodo ob veliki noči voščili z besedami: Veseli vuzem! Vuzem v Beli Krajini pomeni veliko noč in povezuje ta praznik s pustom. Ob koncu pusta je treba pustiti meso. Po štiridesetdnevnem postu pa vuzem – velika noč spet dovoli vzeti meso. Beseda vuzem pride od besede -vzeti.
Že davno pred nastopom krščanstva je naše ljudstvo v aprilu slavilo zmago dobrih pomladno-poletnih duhov nad zimskimi demoni. V krščanstvu so se ta slavja sicer preoblikovala. A še danes najdemo v velikonočnih praznovanjih vrsto poganskih prvin.
Nekdanje šopke svetih rastlin so zamenjale butare, ki danes krasijo cvetno nedeljo. Svete rastline so bile izbrane. tiste, ki so pospeševale rast, plodnost, razcvet, vitalnost, zdravje – skratka življenje! Odganjalo je zlo, bolezni in škodljive naravne pojave.
Velikonočni (ekvinokcijski) ognji, ki so bili značilni za vzhodni in severni rob našega ozemlja, so prekrili predkrščansko čaščenje sonca ob »novem letu«. Danes ti ognji predstavljajo vstalega Kristusa, ki je kot »luč sveta« premagal Satana, »Kneza teme«.
Predstave o jajcu, njegovi vlogi in pomenu so prastare in znano je, da so jih ljudje barvali že v arhaičnih časih. Simbolika jajca je v duhovnih predstavah v ospredju in je živa še danes. Kozmično jajce je splošni indoevropski simbol, svoje mesto pa ima tudi v slovenskem ljudskem izročilu. Predstavlja zametek in izvor vsega stvarstva, prve (zemeljske) starše, Na veliko soboto, dan pred veliko nočjo so fantje hodili okoli po pirhe, tj. jajca in druge darove.
Pirh v obliki jajca ali romba sta nekdanja simbola plodnosti. Romb je ženski simbol, predstavlja vulvo in maternico življenja.
Jajce je indoevropski pomladni simbol, barvana jajca pa naj bi poznali že stari Kitajci in Egipčan. Jajčne lupine so našli v prazgodovinskih grobovih, poslikana gosja jajca so dajali Rimljani svojim rajnim v grob.
Pri nas so mednarodno znane pisanice, rojene v kraju Adlešiči v Beli krajini. Pisanko ti dam, ker te rada imam” ali pa “ovo jaje se za ljubav daje…”, je bil pogost napis na velikonočnih jajcih, ki so jih dekleta na velikonočno nedeljo podarjala fantom …
Živa je bila vraža, da se bo tisto leto prvo omožilo dekle, ki prvo pride od blagoslova Velikonočnih jedi domov. Ob njihovem prihodu domov so moški streljali s topičem, možnarji in pištolami. Prvotni izvor pokanja naj bi sicer tičal v starejšem verovanju, da se s truščem odganjajo zle sile in duhovi.
Na veliko-sobotno popoldne so bile vse priprave za veliko noč že končane, doma je bilo vse čisto, nekje v hiši je čakal jerbas z žegnom.
Nihče ni delal, vsi so pričakovali veliki praznik. Fantje so hodili okoli po pirhe, tj. jajca in druge darove, za pirh so se oddolžili s pomarančo, umetnim cvetjem in ljubezenskimi sporočilci. Dekleta so fantom navadno poklanjala male kruhke v obliki srca. V Sorici je imel obliko romba. Pirh v obliki jajca ali romba sta seveda nekdanja simbola plodnosti. Romb je ženski simbol, predstavlja vulvo in maternico življenja. Z njim je dekle potrdilo fantu svojo ljubezen.
Želite izvedeti več?
Če si želite prebrati ali izvedeti več o starih šegah, slovanskih ali poganskih navadah, ki se skrivajo v praznovanju velike noči. vas vabimo, da se naročite na letno ali 4-mesečno članarino pri Sonci Menart. Sonca Menart je ljubiteljica in raziskovalka narave in prastarih korenin na slovenskih tleh. Podprite njeno delo in vašo radovednost o razumevanju narave, Zemlje in teles, ki so skrite v zapisih, ki jih najdemo pred pokristjanjevanjem na naših tleh in drugje. Za naročilo pišite na: volhva.jutranjica@gmail.com.
Torej, dekleta, boste tudi vi obarvale kakšno jajce za vašega fanta? Ali se bodo opogumili fantje in napisali kakšno ljubezensko sporočilce?
Naj bodo prazniki obarvani v radosti in veselju življenja!
Veseli vuzem!